Називні речення
Овруцька гімназія імені Андрія
Малишка
Відкритий урок
Називне речення
Автор:
Гуненко Наталія Анатоліївна
вчитель
української
мови
та літератури
Овруцької
гімназії
імені
Андрія Малишка, спеціаліст II категорії
Овруч 2013
Називні речення
Мета: повторити знання учнів про односкладні речення з
головним членом присудком; ознайомити з особливостями односкладних речень з
головним членом підметом; вчити відрізняти види односкладних речень один від
одного; - розвивати зв'язне мовлення, уяву, мислення, пам'ять; вчити самостійно
робити висновки, формулювати питання з вивченої теми, завдання, які необхідно
вирішити на уроці; виховувати любов до слова, до прекрасного; прищеплювати
інтерес до вивчення рідної мови.
Обладнання: підручник, презентація до уроку.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Створення емоційно-позитивного фону.
А який у тебе настрій?
2. Оголошення теми, мети , завдань уроку.
У Синтаксис, як до дверей,
Є ключики малі.
Їх легко кожний підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати,
Ключики придбати -
Знання про види речень
. Мотивація навчальної діяльності.
Актуалізація опорних знань учнів
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, непростий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
Це потрібно знати
n види односкладних речень;
n способи вираження головних членів
речення односкладних речень.
Це потрібно вміти
n виділяти односкладні речення з-поміж
інших видів речень;
n оцінювати роль односкладних речень у
текстах різних стилів;
n конструювати односкладні речення та правильно
виконувати їх у власному мовленні.
.Поглиблення, систематизація, узагальнення знань
односкладний речення текст підмет
Аукціон знань
1. З чого складається граматична основа речення?
2. Які бувають речення за будовою?
. Яке речення називається двоскладним?
. Чи існують речення з одним головним членом?
(підметом або присудком)
ПРИГАДАЙМО!!!
Дієслівні односкладні речення
Означено-особові
Узагальнено-особові
Неозначено-особові
Безособові
Класна робота
Тема. Називні речення
Називні речення - це односкладні речення з головним
членом-підметом, який стверджує наявність, існування предметів або явищ.
Весна. Теплінь. Садок вишневий.
Називні речення відрізняються від інших речень тим, що:
Ø роль головного члена в них
виконує іменник або інша субстантивована частина мови в Н.в.
Ø застосовуються у всіх стилях
мовлення;
Ø можуть переривати оповідь,
щоб уповільнити її, зупинитися на окремих деталях, звернути увагу на довкілля;
Ø бувають поширеними і
непоширеними.
Ø не бувають питальними;
Ø Стан природи, середовища
Наприклад: Весна.Теплінь. Гроза.
Ø Існування предметів, речей,
осіб
Наприклад: Ущелина. Вогонь. Безодня. Шляхи. Людина.
Ø Вказівку на названий предмет
чи явище
Наприклад: Ось і місток. Справді сніжна зима.
Називні речення стверджують наявність або існування предмета
чи явища, названого головним членом, тому вони можуть бути лише
стверджувальними і не можуть вживатися в значенні майбутнього або минулого
часу.
Наприклад: Пісок. Вечірні хмари сиві. Далекі смуги вогневі
(М.Рильський).
Називні речення можуть бути поширеними і непоширеними
5. Виконання вправ на закріплення.
Ø Товаришуємо з підручником
Параграф 19 вправа 156
Ø Вправа з лінгвістичним ключем
Запишіть послідовно спочатку номери означено-особових речень
неозначено-особових узагальнено-особових речень.
1. Деякий час їхали мовчки. (С.Музиченко)
2. Від корявого дерева тепла не чекай. (Нар.тв.)
. Опустіться, тихі зорі, синові під вії. (В.Симоненко)
. Іду і мрію про щось. (М.Йогансен)
. Три дні дали на роздуми мені. (Л.Костенко)
. Тужу за вами, солов’ї Вкраїни. (М. Рильський)
. Прийди весняною грозою, сипни на серце яблунь цвіт.
(Р.Братунь)
. Землі кланяйся низько - до хліба будеш близько. (Нар.тв)
Ключ: замініть послідовно вписані цифри відповідними буквами:
ПЕТРОНІЙ
- о 5 - н
- і 6 - т
- п 7 - р
- е 8 - й
Якщо ви правильно виконали завдання, то із записаних букв
прочитайте прізвище автора вислову: “Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для
себе”
Доповніть правило, вставляючи слова
Ø Односкладним називається
речення….
Ø Головний член
означено-особового речення виражається у формі … або … особи дійсного або …
способу.
Ø Односкладні речення, в яких
головний член стверджує наявність предмета чи явища називається …
Ø Односкладні речення
поділяються на два типи: …
Ø На загадку дай відгадку
Рукавом махнув - дерева нагнув. (Вітер)
Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь - ховатися
почнуть. (Дощ)
Біла скатертина увесь світ накрила. (Зима)
Вибіркове письмо
Виписати з тексту односкладні речення. Указати вид
односкладних речень.
Зима. Прийшла зима зі снігом, морозом і хуртовинами. Вона
принесла багато фарб і картин. У сонячний не надто морозний день встанеш на
лижі і побіжиш на околицю міста, де починається ліс. Ідеш уздовж накатаної
дороги і милуєшся фарбами снігу. Цвітуть сніги, цвіте і небо, безхмарне,
спокійне, цвітуть стовпи диму, спущені з неба на дахи будинків.
Ø фізкультхвилинка
Лівим ліктем пишемо своє ім'я, правим - прізвище, а кінчиком
носа - дату свого народження.
Ø Пояснювальний диктант
- Пояснити орфограми, розділові знаки. Визначити типи речень.
Ранок.(Називне.) Надворі світає.(Безособове.) Починається
прекрасний день. (Двоскладне). Чарівна мелодія материнської колискової.(Називне.)
Слухаючи її, поринаєш у дитинство. (Означено-особове.) Материн голос згадують
навіть у глибокій старості.(Неозначено-особове.)
Ø Творче моделювання
Подані односкладні речення поширте другорядними.
Вулиці. Мороз. Небо. Дерева.
Ø Тестова робота
Завдання. Вказати види односкладних речень, використовуючи
цифрове позначення:
- узагальнено-особове речення,
- безособове речення,
- означено-особове речення,
- неозначено-особове речення.
Тест
.Все більше заносить снігом віконце.
. Входжу по вузенькій стежці в ліс, обсипаний сніговими
пластівцями.
. Весело каталися на санках з високою сніжної гори.
. Снігу намело в селі майже до дахів.
. Зимовим ранком спостерігаєш за тихим падінням сніжинок.
. Готуй сани влітку, а воза взимку.
Ключ: 1 - 2 2 - 3 3 - 4 4 - 2 5 - 3 6 - 1
Ø Сигнальна кулька.
Знаючи відповідь на запитання, учні сигналізують кулькою
відповідного кольору.
Ø Міні-дискусія
Які речення найбільш необхідні?
Односкладні, двоскладні.
Ø Лист-претензія.
Але так буває не завжди. Мене оточує прекрасне товариство:
означення, додаток.
Часто зустрічаюсь зі вказівною часткою ОСЬ, інколи - з ОН.
Ось і село… Обвітрена блакить…
Тепер, я думаю, ви зрозуміли, що помилялись, недооцінювали
мої можливості.
З повагою ваш колега - називне речення.
Ø Лінгвістичне дослідження.
- Доведіть, що речення лівої колонки є односкладними
називними, а правої - двоскладними.
Полуденна спека. Спека полуденна.
Широкий Дніпро. Дніпро широкий.
Прекрасні дні. Дні прекрасні.
( У лівій колонці є головний член - підмет, другорядний -
означення. У правій колонці є обидва головних члени речення - підмет і
присудок. Зумовлено це порядком слів у реченні.)
Ø Мозковий штурм.
Чи будь-яке речення, у якому є лише один головний член,
виражений іменником у називному відмінку, буде односкладним називним? Чому? Чи
може називне речення поширюватися обставиною?
(Ні. Бо до обставини ставиться питання від присудка. Якщо в
реченні є обставина, то в такому реченні пропущений присудок, а речення не
односкладне, а двоскладне, неповне. Наприклад: Лебедині зграї вдалині.)
Ø Гра «Хто краще?»
Завдання: за 3 хвилини написати розповідь на одну з
запропонованих тем, що складається з можливо більшої кількості називних речень.
«Зимовий ліс»
6. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія
Дерево сподівань
Учні прикріплюють листочки зі своїми сподіваннями.
. Домашнє завдання
§19, вправа №158.
Скласти твір-розповідь.
v Дякую за роботу!
v Бажаю успіхів!