Називні речення

  • Вид работы:
    Другое
  • Предмет:
    Английский
  • Язык:
    Украинский
    ,
    Формат файла:
    MS Word
    38,91 Кб
  • Опубликовано:
    2015-05-23
Вы можете узнать стоимость помощи в написании студенческой работы.
Помощь в написании работы, которую точно примут!

Називні речення

Овруцька гімназія імені Андрія Малишка

Відкритий урок














Називне речення

Автор: Гуненко Наталія Анатоліївна

вчитель української

мови та літератури

Овруцької гімназії

імені Андрія Малишка, спеціаліст II категорії






Овруч 2013

Називні речення

Мета: повторити знання учнів про односкладні речення з головним членом присудком; ознайомити з особливостями односкладних речень з головним членом підметом; вчити відрізняти види односкладних речень один від одного; - розвивати зв'язне мовлення, уяву, мислення, пам'ять; вчити самостійно робити висновки, формулювати питання з вивченої теми, завдання, які необхідно вирішити на уроці; виховувати любов до слова, до прекрасного; прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови.

Обладнання: підручник, презентація до уроку.

ХІД УРОКУ

1.      Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

Створення емоційно-позитивного фону.

А який у тебе настрій?

 

 

2. Оголошення теми, мети , завдань уроку.

У Синтаксис, як до дверей,

Є ключики малі.

Їх легко кожний підбере,

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати,

Ключики придбати -

Знання про види речень

. Мотивація навчальної діяльності.

Актуалізація опорних знань учнів

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик, діти, непростий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

Це потрібно знати

n  види односкладних речень;

n  способи вираження головних членів речення односкладних речень.

Це потрібно вміти

n  виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речень;

n  оцінювати роль односкладних речень у текстах різних стилів;

n  конструювати односкладні речення та правильно виконувати їх у власному мовленні.

.Поглиблення, систематизація, узагальнення знань

односкладний речення текст підмет

Аукціон знань

1.      З чого складається граматична основа речення?

2.      Які бувають речення за будовою?

.        Яке речення називається двоскладним?

.        Чи існують речення з одним головним членом? (підметом або присудком)

ПРИГАДАЙМО!!!

Дієслівні односкладні речення

Означено-особові

Узагальнено-особові

Неозначено-особові

Безособові

Класна робота

Тема. Називні речення

Називні речення - це односкладні речення з головним членом-підметом, який стверджує наявність, існування предметів або явищ.

Весна. Теплінь. Садок вишневий.

Називні речення відрізняються від інших речень тим, що:

Ø  роль головного члена в них виконує іменник або інша субстантивована частина мови в Н.в.

Ø  застосовуються у всіх стилях мовлення;

Ø  можуть переривати оповідь, щоб уповільнити її, зупинитися на окремих деталях, звернути увагу на довкілля;

Ø  бувають поширеними і непоширеними.

Ø  не бувають питальними;

Ø Стан природи, середовища

Наприклад: Весна.Теплінь. Гроза.

Ø Існування предметів, речей, осіб

Наприклад: Ущелина. Вогонь. Безодня. Шляхи. Людина.

Ø Вказівку на названий предмет чи явище

Наприклад: Ось і місток. Справді сніжна зима.

Називні речення стверджують наявність або існування предмета чи явища, названого головним членом, тому вони можуть бути лише стверджувальними і не можуть вживатися в значенні майбутнього або минулого часу.

Наприклад: Пісок. Вечірні хмари сиві. Далекі смуги вогневі (М.Рильський).

Називні речення можуть бути поширеними і непоширеними


5.      Виконання вправ на закріплення.

Ø Товаришуємо з підручником

Параграф 19 вправа 156

Ø Вправа з лінгвістичним ключем

Запишіть послідовно спочатку номери означено-особових речень неозначено-особових узагальнено-особових речень.

1.      Деякий час їхали мовчки. (С.Музиченко)

2.      Від корявого дерева тепла не чекай. (Нар.тв.)

.        Опустіться, тихі зорі, синові під вії. (В.Симоненко)

.        Іду і мрію про щось. (М.Йогансен)

.        Три дні дали на роздуми мені. (Л.Костенко)

.        Тужу за вами, солов’ї Вкраїни. (М. Рильський)

.        Прийди весняною грозою, сипни на серце яблунь цвіт. (Р.Братунь)

.        Землі кланяйся низько - до хліба будеш близько. (Нар.тв)

Ключ: замініть послідовно вписані цифри відповідними буквами: ПЕТРОНІЙ

- о                       5 - н

- і                        6 - т

- п                       7 - р

- е                        8 - й

Якщо ви правильно виконали завдання, то із записаних букв прочитайте прізвище автора вислову: “Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для себе”

Доповніть правило, вставляючи слова

Ø Односкладним називається речення….

Ø Головний член означено-особового речення виражається у формі … або … особи дійсного або … способу.

Ø Односкладні речення, в яких головний член стверджує наявність предмета чи явища називається …

Ø Односкладні речення поділяються на два типи: …

Ø На загадку дай відгадку

Рукавом махнув - дерева нагнув. (Вітер)

Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь - ховатися почнуть. (Дощ)

Біла скатертина увесь світ накрила. (Зима)

Вибіркове письмо

Виписати з тексту односкладні речення. Указати вид односкладних речень.

Зима. Прийшла зима зі снігом, морозом і хуртовинами. Вона принесла багато фарб і картин. У сонячний не надто морозний день встанеш на лижі і побіжиш на околицю міста, де починається ліс. Ідеш уздовж накатаної дороги і милуєшся фарбами снігу. Цвітуть сніги, цвіте і небо, безхмарне, спокійне, цвітуть стовпи диму, спущені з неба на дахи будинків.

Ø фізкультхвилинка

Лівим ліктем пишемо своє ім'я, правим - прізвище, а кінчиком носа - дату свого народження.

Ø Пояснювальний диктант

- Пояснити орфограми, розділові знаки. Визначити типи речень.

Ранок.(Називне.) Надворі світає.(Безособове.) Починається прекрасний день. (Двоскладне). Чарівна мелодія материнської колискової.(Називне.) Слухаючи її, поринаєш у дитинство. (Означено-особове.) Материн голос згадують навіть у глибокій старості.(Неозначено-особове.)

Ø Творче моделювання

Подані односкладні речення поширте другорядними.

Вулиці. Мороз. Небо. Дерева.

Ø Тестова робота

Завдання. Вказати види односкладних речень, використовуючи цифрове позначення:

- узагальнено-особове речення,

- безособове речення,

- означено-особове речення,

- неозначено-особове речення.

Тест

.Все більше заносить снігом віконце.

. Входжу по вузенькій стежці в ліс, обсипаний сніговими пластівцями.

. Весело каталися на санках з високою сніжної гори.

. Снігу намело в селі майже до дахів.

. Зимовим ранком спостерігаєш за тихим падінням сніжинок.

. Готуй сани влітку, а воза взимку.

Ключ: 1 - 2 2 - 3 3 - 4 4 - 2 5 - 3 6 - 1

Ø Сигнальна кулька.

Знаючи відповідь на запитання, учні сигналізують кулькою відповідного кольору.

Ø Міні-дискусія

Які речення найбільш необхідні?

Односкладні, двоскладні.

Ø Лист-претензія.

Але так буває не завжди. Мене оточує прекрасне товариство: означення, додаток.

Часто зустрічаюсь зі вказівною часткою ОСЬ, інколи - з ОН.

Ось і село… Обвітрена блакить…

Тепер, я думаю, ви зрозуміли, що помилялись, недооцінювали мої можливості.

З повагою ваш колега - називне речення.

Ø Лінгвістичне дослідження.

- Доведіть, що речення лівої колонки є односкладними називними, а правої - двоскладними.

Полуденна спека. Спека полуденна.

Широкий Дніпро. Дніпро широкий.

Прекрасні дні. Дні прекрасні.

( У лівій колонці є головний член - підмет, другорядний - означення. У правій колонці є обидва головних члени речення - підмет і присудок. Зумовлено це порядком слів у реченні.)

Ø Мозковий штурм.

Чи будь-яке речення, у якому є лише один головний член, виражений іменником у називному відмінку, буде односкладним називним? Чому? Чи може називне речення поширюватися обставиною?

(Ні. Бо до обставини ставиться питання від присудка. Якщо в реченні є обставина, то в такому реченні пропущений присудок, а речення не односкладне, а двоскладне, неповне. Наприклад: Лебедині зграї вдалині.)

Ø Гра «Хто краще?»

Завдання: за 3 хвилини написати розповідь на одну з запропонованих тем, що складається з можливо більшої кількості називних речень.

«Зимовий ліс»

6.      Підведення підсумків уроку.

Рефлексія

Дерево сподівань

Учні прикріплюють листочки зі своїми сподіваннями.

. Домашнє завдання

§19, вправа №158.

Скласти твір-розповідь.

v  Дякую за роботу!

v  Бажаю успіхів!


Не нашли материал для своей работы?
Поможем написать уникальную работу
Без плагиата!